DOBŘANY

Dobřany jsou město, které se může pochlubit jedním z nejstarších mostů v Čechách; jak starý ale je, na to nikdo zatím nenašel odpověď

Dobřany si zapamatujete podle okázalých církevních staveb přímo v srdci města, ve městě najdete i jeden z nejzajímavějších a nejdojemnějších památníků válek, který okouzluje svou jednoduchostí a výstižností. A to ani nemluvíme o místním kamenném mostě, po kterém prý kráčel už i Jan Žižka a Prokop Holý, alespoň tak to říkají tradované legendy. Dobřany si ale spousta lidí spojuje i s místní psychiatrickou léčebnou, která patří k těm největším v celé České republice

V Dobřanech (německy Dobrsan) žije dnes 6 200 lidí. Město se rozkládá na břehu řeky Radbuzy nedaleko krajského města Plzně. První písemná zmínka pochází z roku 1243. Už v roce 1259 je tady doložena nejstarší komunita ženského církevního řádu magdalenitek v Čechách. O pár let později získal město ženský premonstrátský klášter v Chotěšově a podržel si ho dlouhých 500 let, než byl chotěšovský klášter patentem Josefa II. zrušen.

 

Dobřany na vlastní kůži prožily průchody velkých armád, i když žádná bitva se přímo jejich katastru nedotkla. Jan Žižka a Prokop Holý prý táhli se svými vojsky po místním mostě, to možná je legenda; jisté ale je, že v roce 1799 a znovu v roce 1814 prošlo městem ruské vojsko generála Suvorova při tažení v rámci Napoleonských válek. Panství pak v letech 1822-1945 patřilo německým šlechticům z rodu Thurn-Taxisů. Význam města prudce vzrostl po roce 1876, kdy byla do Dobřan dovede železnice.

 

O čtyři roky později vzniká místní psychiatrická léčebna, která dnes disponuje více než 1200 lůžky. I když se Dobřany nacházejí hodně daleko od státní hranice, tak nadpoloviční množství původně německých obyvatel vehnalo město do Sudetské provincie, a tak se v letech 1938-45 můžeme setkat se sudetským názvem pro toto město, který zněl Wiesengrund.

x - Zámek ve Štěnovicích.jpg

Mezi místními rodáky najdeme velmi zajímavou sestavu. V Dobřanech spatřil světlo světa například jeden z nejvýznamnějších českých barokních skladatelů Jan Josef Ignác Brentner nebo ředitel Národní muzea Vladimír Denkstein. Dobřany jsou rodné město i pro českého režiséra dětských filmu Otu Kovala a dokonce i pro klíčovou postavu maďarského osvobozeneckého hnutí v roce 1848 Norberta Ormaie Auffenberga.

Zvláštní seznam by pak tvořily osobnosti, které spojily svůj život s místní psychiatrickou klinikou. Patřil k nim například česko-německý neurolog Arnold Pick, psychoanalytik Zbyněk Havlíček, ale hlavně jedna z nejvýraznějších osobností poválečné avantgardní kultury, básník a výtvarník Karel Šebek. To byl muž, který plynule přešel z role sanitáře na psychiatrii v Dobřanech do role pacienta ve stejném ústavu. Byl plný uměleckých vizí, ale touha po smrti ho dovedla k pětadvaceti pokusům o sebevraždu. Zkoušel se oběsit, ale přetrhl se mu provaz, polykal kupy prášků, ale vždy mu stačili vypumpovat žaludek. V Praze vyskočil ze čtvrtého patra, nic se mu nestalo, jen zcela zničil Trabanta na ulici, dokonce přežil i srážku s lokomotivou, když šel proti ní po kolejích. V roce 1991 byl z kliniky v Dobřanech propuštěn, dojel za svými známými do Prahy, pak se ale rozloučil a od 11. dubna 1991 je nezvěstný. Nikdy se nenašlo jeho tělo.

Znak města Dobřany tvoří modrý štít, uprostřed kterého stojí kvádrová stříbrná věž. Věž má rozšířenou spodní základnu a nad otevřenou bránou je zavěšen zlatý erb s trojicí černých jeleních parohů. Vršek věže je zakončen cimbuřím a červenou sedlovou střechou se dvěma zlatými makovicemi. Po obou stranách věže jsou ještě dvě levitující věže kruhového půdorysu, které mají v prvním patře dvě černá okna a v druhém patře jedno. I tyto věže jsou zakončeny nahoře cimbuřím. Obě věže však mají jehlanovité červené střechy s jednou zlatou makovicí, a to každá jak na cimbuří, tak i zespodu na spodní základně.

Dopravní dosažitelnost:

Auto: Dobřany leží na dohled od velkého křížení dálnice D5 se silnicí E 53. Nejbližší sjezd z D5 je exit 80. Městem prochází také silnice číslo 180. Vzdálenosti Dobřan z českých měst: Praha (105 km), Ústí nad Labem (190 km), Karlovy Vary (99 km), Plzeň (15 km), České Budějovice (140 km).

Autobus: Autobusové spojení do Dobřan je z Plzně, Merklína, Vstiše, Přeštic a Stodu.

Vlak: Vlakové spojení je s Plzní, Klatovy, Prahou a Železnou Rudou.

Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)

 

★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami

★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii

★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí

★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování

– méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace

x - Starý_kamenný_most_v_Dobřanech.jp

★★★★★ - Kamenný most, Dobřany:

Někteří odborníci věří, že most pochází až ze začátku 15. století. Podle těchto odborníků by měl mít most vnitřní gotické jádro. Písemně je doložena existence tohoto mostu, který vznikl v místě dávného brodu, v druhé polovině 16. století. Podle legend přejížděl po mostě přes Radbuzu se svým vojskem i Jan Žižka.

Poloha: 49.6561925N, 13.2873567E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Dobřany, Dobřánky (410 m)

Vlaková zastávka: Dobřany (1,6 km)

Radbuza

Jedna z nejvýznamnějších západočeských řek. Pramení pod vrchem Lysá v okrese Domažlice. Její délka činí 112 kilometrů; soutokem s řekou Mží vzniká v Plzni Berounka. Na Radbuze najdeme i jednu přehradní nádrž, a to v Plzni – České údolí. Vodáci řeku používají od Horšovského Týna do Plzně.

X - Kostel svatého Víta v Dobřanech.jpg

★★ - Kostel svatého Víta, Dobřany:

Zajímavý kostel s oválným půdorysem. Postavil ho Jakub Auguston mladší a uvnitř najdeme unikátní centrálně umístěný dvoustranný oltář od řezbáře M. V. Jäckla. To znamená, že oltář uprostřed kostela nemá žádnou zadní stěnu.  V kostele se nekonají bohoslužby, ale slouží k pořádání výstav, koncertů nebo svateb.

Poloha: 49.6557900N, 13.2893389E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Dobřany, u čerpací stanice (0,6 km)

Vlaková zastávka: Dobřany (1,4 km)

X - Mohylová vyhlídka v Dobřanech.jpg

★★ - Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu, Dobřany:

Je vysoká 8 metrů a její podoba vychází ze staveb stupňovitých pyramid Mayů. Má dvě vyhlídkové terasy a poskytuje výhled hlavně jižním a jihozápadním směrem. Vznikla v místě bývalého vojenského tankodromu. Dnes je vrch předělaný na motokrosové závodiště. Celý Šlovický vrch je ekologicky významnou lokalitou.

Poloha: 49.6661664N, 13.3213222E

Parkoviště: pod vrchem

Autobusová zastávka: Dobřany, železniční stanice (2 km)

Vlaková zastávka: Dobřany (1,9 km)

X - Zámek Štěnovice.jpg

★★ - Zámek Štěnovice, Štěnovice:

Vrcholně barokní dílo pochází z roku 1723. Nechala ho postavit hraběnka Anna Dorota ze Schirndingu. Stavitelem byl s největší pravděpodobností Jakub Auguston mladší.

Poloha: 49.6737056N, 13.3983083E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Štěnovice, závod (200 m)

Vlaková zastávka: Dobřany (7,8 km)

X - Kostel svatého Mikuláše v Dobřanech.

★★ - Kostel svatého Mikuláše, Dobřany: (vlevo)

Jedná se původně gotický barokně přestavěný objekt. Postavený byl ve 13. století, vedle kostela se nachází 45 metrů vysoká zvonice se 3 zvony.

Poloha: 49.6559597N, 13.2902364E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Dobřany, u čerpací stanice (0,5 km)

Vlaková zastávka: Dobřany (1,3 km)

 - Pocta baroku, Dobřany: (vlevo, na snímku v popředí)

Unikátní kašna, která zdobí náměstí v Dobřanech. Vznikla při přestavbě dobřanského náměstí v letech 2008 až 2010. Ozdobil ji umělecký artefakt s názvem Pocta baroku od sochaře Václava Fialy.

Poloha: 49.6552500N, 13.2908036E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Dobřany, u čerpací stanice (380 m)

Vlaková zastávka: Dobřany (1,3 km)

X - Slza_válek_v_Dobřanech.jpg

★★ - Slza válek, Dobřany: (vlevo)

Netradiční pomník obrovská žulová slza byla odhalena 1. května 2015, Váží tři tuny. Na pomníku je nápis: „Obětem válek na památku prvních padlých spojeneckých letců na území Československa 17.4. 1943“

Poloha: 49.6557014N, 13.2904667E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Dobřany, u čerpací stanice (0,5 km)

Vlaková zastávka: Dobřany (1,3 km)

 - Vyhlídka Martinská stěna, Dobřany:

Vyhlídka do údolí Radbuzy. Je součástí Naučné stezky Lesopark Martinská stěna. Začíná u místního informačního centra.

Poloha: 49.6647786N, 13.2895650E

Parkoviště: u turistického rozcestníku U Dobřánek (0,6 km)

Autobusová zastávka: Dobřany, Dobřánky (1,3 km)

Vlaková zastávka: Dobřany (3 km)

- Na Martinské stěně v Dobřanech.jpg
 

Výlet 1: Dobřanskou krajinou (pěší)

Start: Dobřany, Turistické informační centrum

Cíl: Štěnovice, Zámek Štěnovice

Délka trasy: 18,2 km

Časová náročnost: 5 hodin a 20 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Výlet nás seznámí s nejzajímavějšími místy města Dobřany a blízkých Štěnovic. Jedná se o relaxační a náladový výlet, který prochází z velké části po lesoparku Martinská stěna a pak hlavně místními lesy. Pro ty, kteří mají náladu skutečně jen na nevinnou procházku po nedělním obědě doporučujeme držet se trasy pouze k vyhlídkové mohyle na Šlovickém vrchu. Seznámíme se tak jen s katastrem města Dobřany a výlet se zkrátí zhruba na 8,5 kilometrů. A těm, kteří chtějí své nohy namáhat ještě méně, doporučujeme zaměřit se jen na místní Naučnou stezku, která na ploše necelých pěti kilometrů nabídne mnoho zajímavých pohledů a uklidňujících míst. Nejnižší bod výletu je místo kolem Kamenného mostu v Dobřanech, kde budeme ve výšce zhruba 321 metrů nad mořem. Nejvyšší kóty dosáhneme naopak ve výšce 471 metrů nad mořem a jedná se o lokalitu v lesním úseku těsně před tím, než narazíme na zelenou turistickou stezku.

Vhodnost: Výlet patří do kategorie nejméně náročných, i když by jeho délka mohla odrazovat. Na druhou stranu v předcházejícím odstavci jsme naznačili možná zkrácení dle momentálních nálad, fyzických sil i souputníků. Je nutné vzít v úvahu skutečnosti, že zhruba 700 metrů výletu vede po poměrně frekventované trase silnici 180. Je tu dostatek místa, ale je nutné dbát zvýšené opatrnosti zvláště, pokud máme s sebou děti. Výlet patří do třetí kategorie z deseti možných.

Zastávky:

Dobřany, Kamenný most (0,2 km) – Dobřany, Kruhový objezd v Dobřánkách (0,6 km) - Dobřany, Vyhlídka Martinská stěna (2,4 km) – Dobřany, Lokalita Kamínek v Dobřánkách (2,9 km) - Dobřany, Plastika Srdce parku (3,5 km) - Dobřany, Památník Hermana Lönse (3,7 km) - Dobřany, Kostel svatého Víta (5,2 km) – Dobřany, Kostel svatého Mikuláše (5,3 km) – Dobřany, Památník Slza válek (5,4 km) – Dobřany, Kašna Pocta baroku (5,5 km) – Dobřany, Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu (8,6 km) – Štěnovice, Zámek Štěnovice (18,2 km)