top of page

LEDVICE


Největší pýchou Ledvic je rozhledna na nejmodernější středoevropské elektrárně; najdeme ji ve výšce 144 metrů a to z ní dělá nejvyšší českou rozhlednu a zároveň nejvyšší českou průmyslovou stavbu; háček je v tom, že Elektrárna Ledvice leží v katastru města Bílina


Za posledních sto let odešlo z města 90 procent populace; na přelomu 19. a 20. století se v Ledvicích uskutečnil boj o českou školu; čeští rodiče chtěli posílat děti do českých škol, německá obecní rada byla proti; konflikt se vyostřil v řadu šarvátek a ničení majetku; Češi po šesti letech zvítězili a česká škola byla na světě; dnes tu žádnou školu nenajdete, tu poslední spolkl povrchový důl


Ledvice (německy Ladowitz) jsou podivuhodným městem v okrese Teplice s 540 obyvateli. O historii chybí jakékoliv podrobnosti. Je známo, že první zmínka v knihách je z roku 1209.

Pohled z nejvyšší české rozhledny - Elektrárny Ledvice
Pohled z nejvyšší české rozhledny - Elektrárny Ledvice

V roce 1898 došlo k povýšení Ledvic na městys a na město Ledvice povýšil císař František Josef I. 25. prosince 1911; jenže v té době tu žilo 4 500 obyvatel. Lidé se tu hojně věnovali zemědělskému životu, později se tu rozmohla výroba porcelánu.

10. dubna 1881 byla natažena historicky první česká telefonní linka, vedla z duchcovského nádraží do správní budovy dolu Richarda Hartmanna v Ledvicích.

V roce 1896 byl postaven zdejší kostel Panny Marie. V Ledvicích se také začal formovat v roce 1931 protestní průvod nespokojených dělníků, který skončil krveprolitím u Duchcovského viaduktu.

Na PP Husův vrch
Na PP Husův vrch

V roce 1966 vzrušil numismatiky a historiky nález takzvaného Ledvického pokladu – obrovského množství stříbrných mincí.

Snad nejzajímavější událostí historie Ledvic je takzvaný boj o českou školu.

Na cestě k lomu Želénky
Na cestě k lomu Želénky

A jaká je situace dnes? Město školu nemá, jen tu mateřskou. Není tu ani kostel, ten z konce 19. století šel k zemi v roce 1964 kvůli těžbě uhlí. Už tu není ani porcelánka; lidé se zemědělství věnovat nemůžou, protože v katastru Ledvic není jediné pole. Je tu ordinace lékaře, není tu lékař; jednou týdně dojíždí ten pro dospělé. Dětský lékař ani nedojíždí. Silnice je tu slepá a končí, v těsné blízkosti sice vede silnice I. třídy číslo 13, ale obec je neprůjezdná. Je tu spousta kolejí, ale není tu železniční stanice. Koleje slouží pro nákladní vlaky, které vozí uhlí. Autobus sem zajíždí devětkrát denně, o víkendu ani jednou. Mají tu poštu; v úterý a ve středu má otevřeno dvě a půl hodiny dopoledne; v pondělí, čtvrtek a pátek dvě a půl hodiny odpoledne. Knihovna je otevřena devadesát minut v pondělí a devadesát minut ve čtvrtek.

Největší pýcha Ledvic, nejvyšší česká rozhledna s výškou 144 metrů na střeše Ledvické elektrárny vlastně už v Ledvicích není, leží za hranicemi města, ve městě Bílina. Rozloha města je 5 kilometrů čtverečních, obytný prostor a hřbitov zabírají jen 5 procent výměry. Zbytek tvoří povrchový důl Bílina, odkaliště, úpravna uhlí, železniční seřadiště a rekultivovaný důl mezi Ledvicemi a Želénkami. Proč byl obci vrácen v roce 2006 vrácen statut města, když od udělení statutu před sto lety se zmenšil počet lidí o téměř 90 procent, je dodnes záhadou.

Znak města Ledvic je štít dělný kosmým zeleným břevnem na dvě části. Nahoře je část stříbrná, dole černá. Na zeleném břevnu jsou položeny tři zlaté pětilisté růže. Štít obklopuje ornamentální bronzová obruba, na jejímž horním okraji spočívá stříbrná zděná koruna s pěti viditelnými stínkami.

Kostel Svatého Jakuba Většího ve Světci
Kostel Svatého Jakuba Většího ve Světci

Dopravní obslužnost:

Auto: Městem Ledvice neprochází žádná hlavní silnice. Existuje tu jen vedlejší slepá silnice. Vzdálenosti Ledvic z českých měst: Praha (98 km), Ústí nad Labem (28 km), Karlovy Vary (93 km), Liberec (123 km), Plzeň (163 km).

Autobus: Autobusové spojení do Ledvic je jen z Bíliny a Teplic.

Vlak: Vlakové spojení do Ledvic neexistuje. Nejbližší stanice je v Chotějovicích.

Pohled na úpravnu uhlí v Ledvicích
Pohled na úpravnu uhlí v Ledvicích

★★★★★ - Rozhledna Ledvice, Bílina:

Nejvyšší rozhledna v České republice. Jedná se o obří kotelnu přilehlého elektrárenského provozu ve výšce 144 metrů. Nahoru se dostaneme pomocí výtahů a pak je ještě nutné vystoupat 46 schodů. Z vyhlídky uvidíme nejen město Bílina, Krušné hory, České středohoří, ale i nejnižší bod České republiky, což je dno lomu Bílina. Na vyhlídku se pouští pouze deset lidí v jedné skupině ve dvouhodinových intervalech. Proto je nutné domluvit návštěvu dopředu. Komín zdejší elektrárny s výškou 206 metrů patří k nejvyšším komínům severních Čech.

Poloha: 50.5780800N, 13.7809900E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Ledvice, Úpravna uhlí (210 m)

Vlaková zastávka: Chotějovice (320 m)

GALERIE: ROZHLEDNA LEDVICE


Silueta Husova vrchu nad Hostomicí
Silueta Husova vrchu nad Hostomicí

★★★★ - Přírodní památka Husův vrch, Hostomice:

Typicky kuželovitý kopec v Českém středohoří. Byl vyhlášen přírodní památkou kvůli výskytu vzácné květeny v čele s Hlaváčkem jarním. Kromě toho tato významná archeologická lokalita poskytuje krásné výhledy do okolí.

Poloha: 50.5896283N, 13.8152447E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Hostomice, Náměstí (0,6 km)

Vlaková zastávka: Hostomice nad Bílinou (1 km)

GALERIE: HUSŮV VRCH


Lom Želénky
Lom Želénky

★★★ - Lom Želénky, Zabrušany:

Zrekultivovaný povrchový lom, kde došlo k unikátní události pradávné historie. V období čtvrtohor se podle vědců odkryl výchoz uhelné sloje a došlo k jejímu samovznícení. Sloj prohořela až na úroveň podzemní vody. Oheň se slojí šířil i do míst překrytých nadložním jílem. Ten se působením tepla přeměnil v takzvané porcelanity, což je přírodní keramika v tomto případě oranžové, růžové nebo červené barvy. Zdejší jílovité podloží při tepelné přeměně do sebe ochotně obtiskovalo tehdejší floru; jde proto o ideální lokalitu nálezu fosilií rostlinného původu. Bylo zde popsáno přes 50 druhů zkamenělých rostlin.

Poloha: 50.6027042N, 13.7920917E

Parkoviště: v Zabrušanech (450 m)

Autobusová zastávka: Zabrušany, Obecní úřad (0,5 km)

Vlaková zastávka: Želénky (2,1 km)

Důkaz uhelné sloje v lomu Želénky
Důkaz uhelné sloje v lomu Želénky

Zámek Světec
Zámek Světec

★★ - Zámek Světec, Světec:

Barokní zámek vznikl v roce 1708 na místě zaniklého kláštera. Postaral se o to Jan Josef Breuner – pražský arcibiskup. Další arcibiskup Vilém Florentin Salm rozšířil zdejší park. O přestavbu zámku se následně zasloužil arcibiskup Alois Josef Schrenk. Jedná se o klerika, který nechal vystavět rozhlednu na Pohradické hoře.

Poloha: 50.5771419N, 13.8123919E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Světec, Zámecká zahrada (0,6 km)

Vlaková zastávka: Světec (1,5 km)


Kostel Svatého Jakuba Většího Světec
Kostel Svatého Jakuba Většího Světec

★★ -  Kostel svatého Jakuba většího, Světec:

Zdejší kostel má zaklad v pozdně románské stavbě, která byla barokně upravena. Cenný je obraz Madony z 16. století, který se nachází na oltáři Panny Marie. Kostel je v současné době jediným pozůstatkem slavného světeckého ženského kláštera.

Poloha: 50.5767364N, 13.8120808E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Světec, Zámecká zahrada (430 m)

Vlaková zastávka: Světec (1,3 km)


Kostel svatých Šimona a Judy v Zábrušanech
Kostel svatých Šimona a Judy v Zábrušanech

★★ - Kostel svatého Šimona a Judy, Zabrušany:

Zabrušany jako jedna z prvních obcí ustupovaly hnědouhelné těžbě. Na náklady těžařů se celá obec posunula o několik set metrů severněji. Dělo se tak v letech 1906-10. Jako poslední si místní občané vymínili postavení naprosto přesné repliky kostela. Vznikl tak druhý totožný kostel, a to i včetně vnitřního vybavení, které bylo přeneseno.

Poloha: 50.6057819N, 13.7875642E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Zabrušany, Obecní úřad (140 m)

Vlaková zastávka: Želénky (1,5 km)


Most Želénky
Most Želénky

★★ - Most Želénky, Zabrušany:

Nádherný tříobloukový kamenný most. Je postavený nad potokem Bouřlivec a pochází z konce 18. století.

Poloha: 50.5986728N, 13.7801828E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Zabrušany, Želénky (80 m)

Vlaková zastávka: Želénky (0,8 km)


Slovanské hradiště Zabrušany
Slovanské hradiště Zabrušany

 - Slovanské hradiště, Zabrušany:

Kmenové hradiště Lemuzů vyrostlo na přelomu 8. a 9. století. Můžete se setkat i s jeho druhým názvem - Švédské šance. Vystupuje nad okolní povrch o 10 metrů. Původně tu byl i 2,5 metru hluboký příkop. Když došlo ke spojení přemyslovských kmenů, ztratilo hradiště význam. O definitivní zánik se postarali saští bojovníci v polovině 11. století.

Poloha: 50.6069944N, 13.7876286E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Zabrušany, Obecní úřad (240 m)

Vlaková zastávka: Želénky (1,8 km)

Výlet 1: Líná letní projížďka se zastávkami na koupání zpestřená výstupem na nejvyšší českou rozhlednu Ledvice a porcelanitovým rekultivovaným lomem (silniční nebo horské kolo)


Start: Bílina, Infocentrum Ledvice

Cíl: Bílina, Infocentrum Ledvice

Délka trasy: 18 km

Časová náročnost: 1:20 hodiny, bez prohlídky lokalit

Popis: Výlet začíná u unikátní ojedinělé rozhledny Ledvice. Ta drží několik českých rekordů. Jinak Ledvice a jejich okolí moc zajímavostí nenabízejí, proto si zpestříme výlet dvojím vykoupáním u krásných vodních ploch. Nejzajímavějším místem je určitě rekultivovaný lom Želénky, kde se dají najít nádherné porcelanity. Celkové převýšení výletu je 168 metrů. Nejvyšším bodem je Husův vrch s 271 metry nad mořem, nejnižším bod - 188 metrů nad mořem – potkáme, když přejedeme Bílinu v obci Hostomice. Stejnou trasu lze jít klidně i pěšky. Bohužel její nevýhoda je v tom, že v okolí Ledvic v podstatě neexistují turistické trasy, takže bychom kráčeli téměř celou trasu jen po silnicích.

Vhodnost: Výlet je skutečně natolik krátký, že se to dá s klidným svědomím nazvat línou projížďkou. Není důvod kam spěchat, klidně prožijte libovolně dlouhou dobu na březích vodních ploch. Náročnost je na druhém stupni z desetibodové škály.


Zastávky:

Bílina, Rozhledna na Elektrárně Ledvice (0,1 km) – Světec, Zatopený lom Márinka (2,9 km) – Světec, Kostel Svatého Jakuba Většího (3,6 km) – Světec, Zámek Světec (3,7 km) – Hostomice, Přírodní památka Husův vrch (6,1 km) – Zabrušany, Vodní nádrž Všechlapy (10,8 km) – Zabrušany, Slovanské hradiště (11,8 km) - Zabrušany, Kostel svatého Šimona a Judy (12,1 km) – Zabrušany, Lom Želénky (12,7 km) – Zabrušany, Most Želénky (14,1 km)
38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SLANÝ

VELVARY

bottom of page