"Lomikare, Lomikare, do roka a do dne...," věta, kterou zná každý. Splnil ale Jan Kozina svůj slib?

Slavnou větu pronesl údajně odbojný vůdce povstání Chodů Jan Sladký Kozina 28. listopadu 1695 těsně před tím, než se jeho hlava zhoupla v Plzni na oprátce, do které ji dostal nenáviděný nepřítel Lomikar. Lomikar byl pán na trhanovském zámku a správně se jmenoval Wolf Maxmilián Lamingen. A skutečně Kozinova slova poslechl. Vydal se za ním na boží soud ještě 26 dní před stanoveným termínem - tedy 2. listopadu 1696.

Proč je Alois Rašín nazýván historiky jediným opravdovým politikem v naší historii?

Poradíme vám - má to co do činění s jeho přístupem a jeho názory. Víte, kde nejlépe a nejčastěji dobíjel Rašín baterky? Víte, které místo měl československý ministr financí velmi rád a kam chodil jen s nejbližšími přáteli? A víte, kde najdete Rašínův kámen a co je na něm vyryto? Na všechny tyto otázky vám odpoví nový turistický portál Český bedekr.


Historicky možná nejcennější stavbu západních Čech najdete v Čečovicích.

A věřte, že kostel svatého Mikuláše v malé nenápadné obci v okrese Domažlice nedá léta spát historikům, architektům a dalším odborníkům. Jedná se totiž o velmi věrnou repliku řezenské katedrály. Historici dokonce zjistili, že tesané ozdoby byly skutečně vyrobeny pro katedrálu v Řezně. Proč se ale objevily v obci, která má jen pár obyvatel? Na čí příkaz byly dovezeny? Zatím neexistují odpovědi, Český bedekr vám alespoň ukáže cestu, jak se do Čečovic dostanete, abyste si kostel svatého Mikuláše prohlédli.


Na konci války začali Němci a Američani u západočeské Hostouně spolupracovat!

Co bylo důvodem, který tyto nepřátele do morku kosti donutil tahat v roce 1945 za jeden provaz? Všechno bylo skryto pod názvem Operace Kovboj a ve hře bylo několik stovek životů. Jak to všechno dopadlo? Sledujte turistický portál Český bedekr, který vám nabídne odpověď na tyto otázky a dovede vás na místo, kde se všechno událo.


Domažlice jsou dalším zmapovaným okresem České republiky!

Nový turistický portál Český bedekr si pro vás připravil šestnáct nových výletů. S nimi můžete západočeský okres Domažlice probrouzdat doslova kilometr po kilometru, od Bělé nad Radbuzou až po Kdyni.


Český bedekr

to je nový turistický portál, který nabízí stovky zajímavých lokalit. Český bedekr má přímo pro vás připravené kompletní výlety, nic nemusíte hledat. A je jedno, zda jedete autem, na kole či jdete pěšky! Zatím stovky popsaných zajímavých míst v Plzeňském kraji. Ještě letos bude přidaný celý Olomoucký kraj a polovina kraje Ústeckého.

Český bedekr váš miláček na cestách

15 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše