top of page

MNÍŠEK POD BRDY - II. ČÁSTZáklady Ostrovského kláštera na ostrově svatého Kiliána v Davli
Základy Ostrovského kláštera na ostrově svatého Kiliána v Davli

★★★★★ - Základy Ostrovského kláštera Stětí svatého Jana Křtitele, Davle:

Byl to druhý nejstarší klášter na našem území. Byl záložen v roce 999 knížetem Boleslavem II. Kníže nemohl pro vznik kláštera najít lepší místo. Jde totiž o Ostrov svatého Kiliána uprostřed toku řeky Vltavy. Nedostaneme se na místo jinak, než na lodi. Benediktini zde vystavěli nejprve dřevěný chrám, ten ale shořel v roce 1137. Následně byla vystavěna kamenná románská bazilika. V roce 1278 klášter silně poškodili Braniboři a i když byly snahy o jeho oživení, původního významu rozhodně nedosáhl. Definitivně došlo k zániku kláštera po husitských válkách. Dnes zůstaly zachovány jen základy původního kláštera, ty jsou viditelné ze soutěsky Kiliánského potoka, ale daleko lépe z druhého pravého břehu, kde se nacházelo klášterní městečko Sekanka. To bylo při braniborských nájezdech také silně poničeno. Definitivní konec kláštera pak zpečetila několik let po husitském vypálení velká povodeň, která smetla zbytky klášterních budov.

Poloha: 49.8802961N, 14.3907636E

Parkoviště: na kraji lokality

Autobusová zastávka: Davle, Kiliánská (40 m)

Vlaková zastávka: Davle (1,9 km)

Zrekonstruovaná podoba druhého nejstaršího českého kláštera - Kláštera Stětí svatého Jana Křtitele v Davli na ostrově svatého Kiliána
Zrekonstruovaná podoba druhého nejstaršího českého kláštera - Kláštera Stětí svatého Jana Křtitele v Davli na ostrově svatého Kiliána

Takhle je vidět Davle z Vyhlídky na Davli
Takhle je vidět Davle z Vyhlídky na Davli

★★★★★ - Vyhlídka na Davli, Davle:

Nachází se přímo nad Davelským tunelem. Je odtud krásně vidět na celé městečko a na údolí řeky Vltavy. Je také krásně vidět starý Davelský most, na kterém se natáčel film Most u Remagenu.

Poloha: 49.8908639N, 14.4041522E

Parkoviště: na kraji lokality

Autobusová zastávka: Davle, Sázava, Třešňovka (1,1 km)

Vlaková zastávka: Davle (1,5 km)


GALERIE: VYHLÍDKA NA DAVLI


Turistický altán, který nabízí Výhled na Davli
Turistický altán, který nabízí Výhled na Davli

★★★★ - Výhled na Davli s altánem, Davle:

Turistický přístřešek najdeme na ostrohu nad řekou Vltavou. Na tomto místě je k vidění pohled na Vltavu z opačného směru, než nabízí Vyhlídka na Davli. Vyhlídka leží na naučné stezce Střed Čech.

Poloha: 49.8867250N, 14.3995592E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Davle, Sázava (300 m)

Vlaková zastávka: Davle (0,7 km)


Kolem kostela svatého Kiliána v Davli se původně rozkládal hřbitov, dnes už neexistuje
Kolem kostela svatého Kiliána v Davli se původně rozkládal hřbitov, dnes už neexistuje

★★★ - Kostel svatého Kyliána, Davle:

Jedná se o jediný kostel zasvěcený svatému Kiliánovi v naší zemí. Tato stavba byla vystavěna na levém břehu řeky Vltavy už roku 1160. Jenže románskou stavbu poškodili při svém vpádu do Čech Braniboři, a tak se stavba dočkala gotické přestavby. V roce 1692 byl kostel poškozen požárem. Na místě dnes najdeme i ohradní zeď dávno zaniklého hřbitova a také ve svahu postavenou zvonici.

Poloha: 49.8789978N, 14.3890869E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Davle, Kiliánská (150 m)

Vlaková zastávka: Davle (2 km)


Kaple Božího hrobu v Davli
Kaple Božího hrobu v Davli

★★★ - Kaple Božího hrobu, Davle:

Budova v těsné blízkosti kostela svatého Kiliána. Pochází však z mnohem mladší doby než samotný kostel. Dnes můžeme sledovat její barokní podobu, budova je však hodně zanedbaná. Stavba kopíruje kapli Božího hrobu na Golgotě.

Poloha: 49.8788711N, 14.3889633E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Davle, Kiliánská (160 m)

Vlaková zastávka: Davle (2,1 km)


Zvonice u kostela svatého Kiliána v Davli
Zvonice u kostela svatého Kiliána v Davli

★★★ - Zvonice u kostela svatého Kyliána, Davle:

Zvonice je postavena ve svahu. Má barokní budovu, která má cimbuří, které evokuje lidovou architekturu. V ochozu bílé hranolové věže se nacházejí v každé zdi dvě okna s půlkruhovým vrchním zakončením.

Poloha: 49.8791467N, 14.3887203E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Davle, Kiliánská (130 m)

Vlaková zastávka: Davle (2 km)


GALERIE: KILIÁNKA


Jižní portál Davelského tunelu
Jižní portál Davelského tunelu

★★ - Davelské tunely, Davle:

Jedná se o tři tunely, které leží na jednokolejné trati z Prahy do Čerčan. Označení Davelské tunely je nepřesné, jedná se totiž přesně o tunel Davelský, Skochovický a Libřický. Na území městysu Davle se však nacházejí jen první dva. Ten poslední leží na katastrálním území obce Oleško-Zvole. Libřický a Davelský tunel byly proraženy v roce 1881, Skochovský tunel o dalších patnáct let později. Tratí jezdí známý Posázavský Pacifik. V této lokalitě se natáčel americký film Most u Remagenu.

Poloha: 49.8913786N, 14.4039128E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Davle, obec (0,7 km)

Vlaková zastávka: Davle (0,6 km)

GALERIE: TUNELY V DAVLI


 - Lečický vodopád, Bojanovice: (bez fotografie):

Místo najdeme na řece Kocábě. Hezké místo osloví hlavně milovníky filmových míst. V roce 1976 se zde totiž natáčela jedna z klíčových scén komedie Léto s kovbojem. Na tu scénu si určitě pamatujete. Doubravka v podání Daniely Kolářové se zde koupe u vody a poprvé se setká s pasákem krav Honzou, kterého hraje Jaromír Hanzlík.

Poloha: 49.8201397N, 14.3334700E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Bojanovice, Malá Lečice, U Hesů (130 m)

Vlaková zastávka: Čišovice (7,3 km)


Fantasy vesničku v Čisovicích využívají larpové ke hraní her
Fantasy vesničku v Čisovicích využívají larpové ke hraní her

 - Fantasy vesnička, Čišovice:

Vesnička ležící v katastru Čisovic nabízí zajímavé možnosti. Lokalita je vyhledávána hráči, kteří hrají skupinové hry. Jde o dlouhodobé kulisy, které nejsou omezeny konkrétní historickou dobou. Můžeme zde najít kulisy krčmy, lázní nebo dřevěné palisády. Vesnička je budována dobrovolníky ve volném čase, často za vlastní náklady.

Poloha: 49.8601675N, 14.3271306E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Čišovice (1,1 km)

Vlaková zastávka: Čišovice (1,1 km)


GALERIE: FANTASY VESNICE


GALERIE: OBRÁZKY Z VÝLETU


Výlet 3: Ve filmových stopách snímků Most u Remagenu a Léto s kovbojem, vyhlídka na Davli a druhý nejstarší klášter u nás (horské kolo)

Start: Davle, Turistický rozcestník Davle – železniční stanice

Cíl: Davle, Turistický rozcestník Davle – železniční stanice

Délka trasy: 35,1 km

Časová náročnost: 2 hodiny 45 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Davle je turistickým centrem Povltaví. A pochopitelně jako množství okolních turistických lokalit, tak i toto nabízí zajímavé pohledy na kaňon Vltavy. Máme pro vás připraveny dvě stěžejní vyhlídky na městys Davle. Kromě toho se vydáme po filmových stopách a budeme sledovat lokality, kde se natáčel americký válečný snímek Most u Remagenu a také komedie Léto s kovbojem. Srdce těch, co milují historii zaplesá určitě v lokalitě druhého nejstaršího kláštera u nás – Davelského kláštera na ostrově svatého Kiliána. Bonbonkem je pak návštěva Fantasy vesničky pro hraní lorpů.

Vhodnost: Výlet není ničím jednoduchým. Má velmi houpavý reliéf trasy, což dá zabrat našim nohám a svalům. Kromě toho se objevují i místa, která sice nejsou dlouhá, ale asi bude lepší v nich sesednout z bicyklu. Závěrečný úsek pak vede po frekventované silnici, pozor na to! Nejvyšší místo lokality se nachází krátce před Fantasy vesničkou ve výšce 435 metrů, nejnižší bod je v závěru a na startu, kdy jde o výšku rovných 200 metrů. Kulaté číslo stojí i u převýšení. To je přesně 600 metrů. Výlet je zařazen na osmém stupni náročnosti.


Zastávky:

Davle, Davelské tunely (0,9 km) – Davle, Vyhlídka na Davli (1,5 km) – Davle, Výhled na Davli s altánem (3 km) – Čišovice, Fantasy vesnička (13 km) – Bojanovice, Lečický vodopád (19,6 km) – Davle, Zvonice u kostela svatého Kiliána (33 km) – Davle, Kostel svatého Kiliána (33,05 km) – Davle, Kaple Božího hrobu (33,1 km) – Davle, Základy kláštera Stětí svatého Jana Křtitele na Ostrově svatého Kiliána (33,2 km)

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SLANÝ

VELVARY

bottom of page